قدرت کلیک‌راست در لینوکس

بیشتر کسانی که با سیستم به‌صورت حرفه‌ای کار می‌کنند، به کلیدهای میانبر صفحه ‌کلید معتاد هستند، ولی بسیاری اوقات بهتر است از ماوس هم استفاده شود. در این ترفند با ترکیب ماوس و صفحه کلید، قابلیت‌های جدیدی را مشاهده خواهید کرد که شاید پیش از این ندیده باشید.

کاربران ویندوزی، خوب می‌دانند اگر یک آیتم را با کلیک‌راست انتخاب کرده و آن را به مقصد بکشند، به‌جای عملیات ساده انتقال، یک منو باز می‌شود که گزینه‌های مختلفی به کاربر نشان می‌دهد.

در لینوکس و محیط گنوم، احتمالا دقت کرده‌اید که بحث کشیدن با کلیک‌راست وجود ندارد و کلیک‌راست فوری منجر به تولید یک منو می‌شود. از این رو بهتر است از دکمه میانی ماوس استفاده شود که امروزه تمام ماوس‌ها به آن مجهز هستند.

اگر ماوس شما کلیک وسط ندارد یا از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، به‌‌یاد داشته باشید که فشردن همزمان کلیک‌های چپ و راست، عملکردی برابر با کلیک وسط دارد. اگر کلیک وسط ماوس خود را برای کار دیگری (مانند نرم‌افزار ترجمه) تنظیم کرده‌اید، می‌توانید برای انتقال از کشیدن با کلیک چپ کمک گرفته و پیش از این که کلیک را رها کنید، دکمه Alt در کیبورد را فشار دهید تا همان منو نشان داده شود. همچنین می‌توانید به‌جز کپی کردن فایل‌ها، به کپی کردن متون نیز بپردازید.اگر در وب به متن مناسبی برخورد کرده‌اید و می‌خواهید فایل متنی آن را ذخیره کنید، کافی است آن متن را به دسکتاپ کشیده و رها کنید تا یک فایل متنی ایجاد شود. مدیریت پنجره‌ها با کلیدهای ترکیبی ماوس و کیبورد هم به‌صورت زیر انجام می‌شود:‌

برای انتقال یک پنجره از کلید Alt و کلیک چپ ماوس، برای تغییر اندازه از کلیک وسط ماوس و کلید Alt و برای نمایش منوی پنجره از کلیک‌راست و کلید Alt استفاده کنید.

/ 0 نظر / 14 بازدید