بررسی نرم‌افزارهای آموزش علوم پایه منبع باز

آموزش سیستم عامل‌های لینوکسی، اصلا دشوار نیست. در حقیقت باید گفت این والدین هستند که می‌خواهند علوم پایه را به کودکان خود آموزش دهند. اگر کودکی از حل مسائل ریاضی مبتدی خسته شده و نیاز به تفریح دارد، یا دیگر نمی‌توان او را راضی کرد که کاغذ و خودکار وسیله خوبی برای تدریس است، بهتر است به سراغ کی‌دی‌ای و بسته آموزشی آن بروید.

بسته نرم‌افزاری آموزشی KDE برای پر کردن همین خلأ به وجود آمده است: نرم‌افزارهای کوچکی که طبیعتا آموزنده هستند. این نرم‌افزارها برای تدریس علوم پایه فوق‌العاده بوده و نگارش تحت ویندوز و لینوکس آنها نیز موجود است. ریاضیات ساده

ساده‌ترین ماژول ریاضیات در کی‌دی‌ای، KBruch است که کسرها را به شکلی چشم‌نواز به کودکان آموزش می‌دهد. در حالت ساده آن، به دانش‌آموزان مفاهیم ساده کسر را آموزش می‌دهد. دانش‌آموزان پس از آن می‌توانند مسائل پیچیده‌تر کسر را از نقطه نظر محاسباتی، مقایسه‌ای، تبدیلی، فاکتورگیری و درصدگیری بیاموزند.

این نرم‌افزار علاوه بر این می‌تواند با مطرح کردن پرسش‌های کوچک، ریاضیات هم آموزش بدهد.

یکی دیگر از نرم‌افزارهای ریاضیاتی کی‌دی‌ای، KIG است که دانش‌آموزان در آن می‌توانند نقطه، خط، نیم خط، بردار، دایره و دیگر اشیای دوبعدی را به‌تصویر بکشند. از کاربردهای مهم این نرم‌افزار، آموزش جبر است. به عنوان مثال، دو خط را در نظر بگیرید که در محلی با هم تلاقی دارند. نقطه قرمز، نقطه تلاقی دو خط است و مختصات خط‌ها نیز نشان داده شده است.

ریاضیات تنها موضوعی نیست که کی‌دی‌ای به دانش‌آموزان یاد می‌دهد. این بسته، نرم‌افزار هیجان‌انگیز دیگری به نام کلزیوم دارد که جدول تناوبی مختصات را آموزش می‌دهد. همچنین قابلیت نمایش شبیه‌سازی شده اتم‌ها و مولکول‌ها را نیز دارد و می‌تواند مسائل شیمی را حل کند.

دانش‌آموزان همچنین می‌توانند با ابزار KGeography کار کرده و به فراگیری این ابزار بپردازند. این ابزار نواحی زیادی را پشتیبانی کرده و بر‌اساس سیستم کوئیز آموزش می‌دهد.

همچنین در این بسته می‌توان نرم‌افزار Anki را پیدا کرد که یکی از نرم‌افزارهای مفید آموزش زبان است. این ابزار برای سنین مختلف، پیشنهادهای مختلفی دارد که می‌توان آن را از پیش‌دبستانی تا سطح دانشگاهی تنظیم کرد و با این نرم‌افزار تئوری گراف‌ها را فرا گرفت.

استفاده از این بسته بسیار لذت‌بخش و ساده است و برای تمام کسانی که می‌خواهند به عنوان وسیله‌ای کمک آموزشی از کامپیوتر استفاده کنند، توصیه می‌شود. برای آشنایی و مطالعه بیشتر با این پروژه به وب سایت زیر بروید:

http:‌/‌‌/‌edu.kde.org

/ 0 نظر / 12 بازدید