تغییر تنظیمات شبکه با یک کلیک

تاکنون رایانه‌تان را به بیش از یک شبکه متصل کرده‌اید؟ حتما برای انجام این کار مجبور شده‌اید تنظیمات شبکه‌ای موجود در ویندوز را تغییر دهید و پس از اتمام کار دوباره تغییرات را به حالت اولیه بازگردانید!

اجازه دهید با ذکر یک مثال به تشریح این مساله برسیم. فرض کنید شما یک لپ‌تاپ دارید که هم در محیط کار و هم در منزل از آن استفاده می‌کنید. هر دو محیط نیز مجهز به اینترنت بی‌سیم است، با این تفاوت که در منزل ‌باید برای دسترسی به اینترنت بی‌سیم آدرس آی‌پی و دیگر تنظیمات خاصی را برای کارت شبکه بی‌سیم لپ‌تاپ خود مشخص کنید ولی در محیط کار به دلیل موارد امنیتی و نوع شبکه موجود در آن، باید علاوه بر داشتن آی‌پی تعریف شده از طرف سازمان، از یک سرور پراکسی و تنظیمات دیگری نیز بهره‌مند شوید.

حال فرض کنید برای استفاده از اینترنت در دو محل ذکر شده، هنگامی که در محل کار هستید باید تنظیمات مورد نیاز برای محل کار را روی لپ‌تاپ خود فعال کنید و هنگامی که در منزل حضور دارید باید تمام تنظیمات را به تنظیمات هماهنگ با شبکه منزل تغییر دهید. به‌نظر شما انجام این عملیات تکراری نیاز به صبر و حوصله فراوان ندارد؟

این هفته قصد داریم نرم‌افزاری را به شما معرفی کنیم که تمام کاربرانی که با بیش از یک شبکه سروکار دارند می‌توانند از آن استفاده کنند چراکه به کمک این نرم‌افزار و با یک کلیک ساده می‌توانید تنظیمات کارت شبکه و دیگر تنظیمات مرتبط با شبکه در ویندوز را تغییر دهید.

کلیدی برای شبکه

نرم‌افزار Mobile Net Switch ابزاری قدرتمند است که با روش کار آسان برای تغییر تنظیمات شبکه در ویندوزهای اکس‌پی، ویستا و ویندوز7 به‌شمار می‌رود. با این نرم‌افزار می‌توانید به‌سادگی از رایانه خود در محیط‌های مختلفی که دارای تنظیمات مختلفی برای استفاده از شبکه‌اند استفاده کنید.

به‌کمک این نرم‌افزار به‌طور خودکار و تنها با تعریف پروفایل برای هر شبکه، می‌توانید با فشردن یک کلیک ماوس، تمام تنظیمات مرتبط با شبکه در ویندوز را تغییر دهید. با استفاده از این روش نه تنها می‌توانید به شبکه‌های مختلف با تنظیمات متفاوت وصل شوید بلکه می‌توانید برای هر شبکه نیز چاپگر پیش‌فرض ویندوز را تغییر داده یا حتی درایوی که از پوشه‌های اشتراک‌گذاری شده دیگران به‌وجود می‌آید را مشخص کنید.

به‌کمک این برنامه تمام کاربران مبتدی و غیرحرفه‌ای که دانشی از تنظیمات پیچیده شبکه ندارند و نمی‌دانند برای اعمال این تنظیمات به کدام‌یک از بخش‌های ویندوز مراجعه کنند نیز می‌توانند به‌سادگی تنظیمات مورد نیاز را روی کارت شبکه و دیگر بخش‌های ویندوز اعمال کنند. همچنین تمام تغییرات به‌وجود آمده توسط این نرم‌افزار بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد رایانه اعمال می‌شود و در مدت زمانی کمتر از چند ثانیه عملیات انتقال از یک شبکه به شبکه دیگر توسط این نرم‌افزار صورت می‌گیرد.

کاربری ساده، قدرت فراوان

همان‌طور که گفتیم یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر این نرم‌افزار، بهره‌مندی از محیط کاربری ساده با روش کار آسان است. در ادامه برخی از قسمت‌های این نرم‌افزار را به اختصار شرح می‌دهیم:

تنظیمات اصلی (Main): در این بخش اطلاعات مختلفی همچون نام پروفایل، اطلاعات کاربر، تنظیمات سرور پراکسی و تنظیمات درایوهای اشتراک‌گذاری شده در شبکه مشخص می‌شود. در این قسمت و در دیگر بخش‌های نرم‌افزار، گزینه‌ای با عنوان Connection Profile وجود دارد که علاوه بر امکان انتخاب پروفایل‌های مختلف و اعمال تغییرات روی آنها، امکان ایجاد یا حذف پروفایل نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد.

تنظیمات شبکه (Network): این که در هر محیط، کدامیک از اتصالات شبکه فعال باشد (اتصال Lan یا اتصالات بی‌سیم و...) و این اتصالات از چه آدرس آی‌پی استفاده کنند در این بخش مشخص می‌شود. اطلاعات مرتبط با IP ،Subnet Mask Gateway ،DNS Server ،Wins Server و دیگر اطلاعات مرتبط با اتصال به شبکه‌های بی‌سیم همچون رمز اتصال نیز در این بخش مشخص می‌شوند.

تنظیمات اینترنت (Internet): با اعمال تغییرات در دو بخش فوق، اطلاعات مورد نیاز برای اتصال به شبکه مشخص می‌شود، اما هر شبکه ممکن است به اینترنت دسترسی داشته یا نداشته باشد. چنانچه شبکه‌های موجود دسترسی به اینترنت را برای شما فراهم نکنند و برای دسترسی به اینترنت بخواهید از اتصال دایال‌آپ استفاده کنید می‌توانید در این بخش مودم‌ها و نحوه اتصال را مشخص کنید.

همچنین در صورتی که با اتصال به شبکه‌ها در مرحله قبل، دسترسی‌تان به اینترنت نیز فعال شود، به‌کمک این قسمت می‌توانید صفحه خانگی مرورگر (اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، اپرا و گوگل کروم) را برای هر پروفایل مشخص کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید صفحه خانگی مرورگر را در اتصال به پروفایل شبکه شرکت برابر با سایت شرکت قرار دهید و این صفحه را هنگام اتصال به پروفایل شبکه منزل، برابر با سایت گوگل مشخص کنید.

تنظیمات دسکتاپ (Desktop): همان‌طور که گفتیم این نرم‌افزار کنترل‌های همه‌جانبه‌ای را برای اتصال به شبکه‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد. در بخش دسکتاپ نیز این کنترل‌ها عبارتند از: امکان تغییر تصویر زمینه ویندوز، فعال/غیرفعال‌سازی کلید NumLock، تغییر وضوح صفحه‌ نمایش‌ و تغییر میزان بلندی صدا.

تنظیمات سیستم (System): مشخص کردن چاپگر پیش‌فرض، منطقه زمانی، پروفایل پیش‌فرض نرم‌افزار Outlook و کاربر پیش‌فرض این نرم‌افزار و جزئیات مربوط به مصرف انرژی در این بخش صورت می‌گیرد. با استفاده از گزینه‌های موجود در این بخش، هنگام اتصال به پروفایل هر شبکه، ساعت رایانه به ساعت آن منطقه زمانی تغییر می‌کند و چاپگر و دیگر تنظیمات موجود در این بخش نیز به اطلاعات مشخص شده تغییر داده خواهند شد.

این نرم‌افزار از تنظیمات دیگری همچون Host، Script و Remark نیز پشتیبانی می‌کند که مختص کاربران حرفه‌ای است و با توجه به محدودیت‌ حجم مقاله، آشنایی با این بخش‌ها را به شما واگذار می‌کنیم.

چنانچه شما نیز جزو افرادی هستید که مدام با تغییر تنظیمات شبکه سروکار دارید و مدت‌ها به‌دنبال راه‌حلی برای رفع این مشکل بوده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم همین امروز نسخه‌ای از این نرم‌افزار را دانلود کرده و با یک‌بار تعریف پروفایل‌های مربوط به هر شبکه، برای همیشه از شر اعمال تنظیمات پیچیده و وقتگیر خلاص شوید.

http://clicklinks.ir/30005a

امیر عصاری

 

/ 0 نظر / 16 بازدید