استفاده از وب‌کم به‌جای دوربین مدار بسته

شاید استفاده از یک وب‌کم به‌جای یک دوربین مدار بسته، کاری عاقلانه به‌نظر نرسد، اما هنگامی که سخت‌افزار مورد نیاز را به‌همراه یک برنامه نرم‌افزاری مناسب به‌کار ببرید با تعجب خواهید دید که چه سیستم امنیتی فوق‌العاده‌ای را راه‌اندازی کرده‌اید.

البته باید یادآوری کنیم که تنها با اتصال یک دوربین وب‌کم به یک رایانه فعال نمی‌توانید یک سیستم امنیتی کامل برای منزل یا محیط کار داشته باشید و محدودیت‌های زیادی از نظر کنترل امنیتی دارید. اما همین که قادرید تا هنگامی که در مسافرت هستید، آنچه را که در یک مکان مشخص می‌گذرد ببینید، کاری جالب است.

این سیستم کنترل امنیتی پایه که webcam CCTV نامیده می‌شود، یک سری تصاویر ثابت را بر یک وب سرور بارگذاری می‌کند و این وظیفه کاربر است که با دقت به این تصاویر تشخیص دهد که آیا اتفاقی غیرعادی در جریان است یا نه؟ یک گزینه سریع‌تر دیگر استفاده از خدمات نظارت برپایه وب با ردیابی حرکتی است. استفاده از این سرویس نه‌تنها نیاز به باز گذاشتن شبکه شخصی‌تان بر وب را منتفی می‌سازد، بلکه هنگامی که چیزی در میدان دید وب‌کم شما حرکت کند، شما را خبردار می‌کند. ما در اینجا مراحل کار را به‌شرح زیر توضیح می‌دهیم:

1- اول در نشانی www.gotocamera.com یک اکانت رایگان باز و ثبت نام کنید. اگر می‌خواهید که ایمیل‌های هشداردهنده به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال شود، مربع مربوط را تیک بزنید. صفحه وب بعدی حاوی یک لینک دانلود به برنامه GotoCamera است؛ آن را دانلود کنید. پس از انجام تنظیمات دوربین به صفحه بعدی My Camera page بروید.

2- وب‌کم خود و گرداننده‌های آن را بر رایانه خود نصب و سپس برنامه کاربردی GotoCamera client را نصب و اجرا کنید. با کلیک روی Add camera در نوار ابزار برنامه دوربین خود را اضافه کنید. پس از آن برای تکمیل اطلاعات اکانت خود به صفحه دیگری راهنمایی می‌شوید.

3- Next را بزنید، کیفیت تصویر را تنظیم کرده و گزینه ردیابی حرکتی را فعال کنید.

4- با کلیک بر دکمه تنظیمات پیشرفته می‌توانید از بین گزینه‌های تصویر ثابت Capture a still image و ویدیو کلیپ 10 ثانیه‌ای، یکی را انتخاب کنید. البته سرویس ویدیویی رایگان نیست.

5- پس از تکمیل تنظیمات وب‌کم، OK را کلیک کنید و یک پیش‌نمایش از تصویر دوربین را در پنجره برنامه خواهید داشت که می‌توانید آن را به‌نسبت سرعت اینترنت تنظیم کنید.

6- حالا شما می‌توانید وب‌کم خود را از بخش Connected section وب‌سایت GotoCamera مانیتور کنید. هنگامی که حرکتی تشخیص داده شود، وب‌کم شما یک تصویر را گرفته و تحت عنوان فایل پیوست به پست الکترونیکی شما می‌فرستد. هیچ فکر می‌کردید که راه‌اندازی یک سیستم کنترل امنیتی دوربین مدار بسته با وب‌کم تا این حد ساده و آسان باشد؟!

جواد ودودزاده

منبع: smartcomputing

/ 0 نظر / 18 بازدید