بررسی نقاط مهم در توسعه یک پروژه منبع‌باز

مصیبت‌های توسعه پروژه‌های منبع‌باز
استفاده از نرم‌افزارهای منبع‌باز لذتی دارد که در تولید آن وجود ندارد.توسعه‌دهنده نرم‌افزارهای منبع‌باز خواب حضور در یک نرم‌افزار تجاری را می‌بیند که تقویم درست و حسابی داشته باشد و مهندسان نرم‌افزار آن را کنترل کنند و طبق برنامه همه چیز جلو برود. مسایل و مشکلات زیادی در راه انتشار یک بسته نرم‌افزاری به‌شیوه منبع‌باز وجود دارد که برخی از آن‌ها را از نظر می‌گذرانیم:

نقشه راه: نقشه راه از کجا می‌آید و چه کسی تصمیم می‌گیرد که حالا نوبت چیست؟ مساله همین جاست که انتظار مخاطبان باید خوب تسویه شود و اغلب کار به اینجا ختم می‌شود که توسعه‌دهنده هر کجا که دلش خواسته بیشتر کار کرده و آن چیزی که قرار بود در نقشه راه پیاده شود، انجام نمی‌شود و هماهنگی بسیار بالایی را می‌طلبد.زمان عرضه: برای قابلیت‌هایی که توسعه‌دهندگان به‌طور روزانه به نرم‌افزار اضافه می‌کنند یا خطاهایی که از آن حذف می‌کنند، این که دقیقا و در زمان مشخصی همه این‌ها تمام شوند، کار دشواری است. کسانی که قرار است نرم‌افزار را تست کنند، هر کدام دیدگاه‌هایی دارند که باعث می‌شود روی یک نقطه خاص از نرم‌افزار کار کنند و این مساله تبدیل به وضعیتی می‌شود که نمی‌توان در روزی خاص، توسعه را متوقف کرد و همه چیز از دست مدیر نرم‌افزار خارج می‌شود.توقف توسعه: بزرگتری مشکلی که بعد از هر عرضه ایجاد می‌شود این است که حجم عظیمی از انتظارها به‌سوی تیم توسعه سرازیر می‌شود و هر کسی انتظار دارد زمان عرضه چندروزی به‌تعویق افتاده شود و قابلیت موردنظر وی به‌سیستم اضافه شود. پروژه‌های منبع‌باز درست به محض اینکه به روز عرضه نزدیک می‌شوند، با حجم عظیمی از قابلیت‌ها و تغییرات مواجه می‌شوند که به پروژه اضافه شده است و حالا باید یکی این‌ها را مرتب کند. گاهی اوقات آدم مجبور می‌شود قابلیت کسی که زحمت کشیده و به پروژه اضافه کرده است، اما زمانبندی درستی ندارد را حذف کرده و احتمالا آن شخص دیگر علاقه‌ خود را برای همکاری با پروژه از دست خواهد داد.آزمایش بسته آماده عرضه: و درست وقتی کل جامعه توسعه‌دهنده با‌عرضه نرم‌افزار و اینکه چه قابلیت‌هایی در آن وجود داشته باشد و چه قابلیت‌هایی از آن حذف شود، موافقت کرد، حالا موقع آن است که بسته آماده عرضه مورد آزمایش قرار بگیرد و باگ‌های موجود در آن رفع شود.

بسیاری از جوامع عرضه‌کننده نرم‌افزارهای منبع‌باز نسخه‌هایی به‌نام آماده عرضه (Release Candidate) منتشر می‌کنند که تنها برای یافتن باگ و رفع آن ارائه می‌شود. این نگارش‌ها تنها برای یافتن مشکل و باگ در سیستم عرضه می‌شوند و خیلی کم پیدا می‌شود که در این مرحله به قابلیت‌های سیستم اضافه کنند. این روند برای جوامع منبع‌باز خوب جواب می‌دهد اما در مقایسه با نرم‌افزارهای تجاری که تیمی را برای عیب یابی به کار می‌گیرند، زمان بیشتری طول می‌کشد.

بعد از اتمام توسعه نرم‌افزار و عرضه آن توسط گروه توسعه دهنده، با‌عرضه نرم‌افزار به جامعه بزرگ‌تر کاربران اینجاست که مشکلات اصلی نرم‌افزار خودش را نشان می‌دهد. و حالا توسعه دهندگان باید علاوه بر توسعه نگارش جدید نرم‌افزار و ایجاد قابلیت‌های جدید، حجم عظیمی از عیوب نگارش قبلی را رفع کنند. و تازه همه این‌ها بدون انجام مستندسازی برای پروژه انجام می‌گیرد که خود مستندسازی یکی از دشوارترین کارهاست

/ 1 نظر / 14 بازدید
مریم

سلام، خیلی سایتتون شاخه! خوشم اومد،ایولله به این ذوقتون منم وبسایتم بدک نیست!!! آمارش + 2000 و pagerank =2 با تبادل لینک موافقین؟ 1. بله 2. خیر اگه جوابتون یس بود مارو تحت عنوان " گالری بهترین عکس های دنیا " لینک بدین و به ما خبر بدین تا با عنوان درخواستیتون لینکتون بدم مریم آرامش pix2pixe.mihanblog.com