ریموت کنترل‌ها و اتاق‌های پذیرایی هوشمند

تجربیات تازه‌ای از تماشای صحنه‌ها و مناظر را برای شما ممکن سازد. این ریموت‌کنترل‌ هوشمند، شخصی‌سازی مشاهدات دیداری را با تشخیص کسی که آن را در دست دارد، امکان‌پذیر می‌سازد.

این محصول جدید و هوشمند نتیجه تلاش و تحقیقاتی است که به‌تازگی با همت دانشگاه ایالتی آریزونا و لابراتوار اینتل انجام گرفته است. طراحی این ریموت کنترل‌ شخصی‌سازی شده با وجود حسگرهایی که قادر به تشخیص فردی هستند که ریموت کنترل را در دست دارد، توسط یکی از مغزهای متفکر دانشگاه ایالتی آریزونا یعنی Magdiel Galan صورت گرفته است. محققان با آزمایش روی عده‌ای از افراد، از آنها خواستند تا این ریموت کنترل‌ها را به‌کار ببرند، سپس در فاصله‌های زمانی تعیین‌شده، نمودارها و منحنی‌هایی را بر اساس این که هر فرد چگونه ریموت کنترل‌ها را در دست گرفته و استفاده می‌کند و با چه سختی دکمه‌های دستگاه را می‌فشارد و...، ترسیم و ثبت کردند.

پس از انجام یک سری تمرینات و سپری شدن زمانی مشخص، این وسیله توانست بین 60 تا 90 درصد شخص در دست دارنده ریموت کنترل را درست تشخیص دهد. محققان با ارتباط دادن این داده‌ها و اطلاعات به دستگاه گیرنده دیجیتال تلویزیونی (set-top-box) موفق به دسته‌بندی و شخصی‌سازی تجربه‌های دیداری تماشاگران این تلویزیون‌ها شدند. این کار می‌تواند با شیفت کردن به فهرست برنامه‌های یک بیننده مشخص صورت گرفته یا مثلا سطح بلندی صدای تلویزیون را به‌صورت خودکار به اندازه مورد نظر کاربر تنظیم کند.

این وسیله حتی می‌تواند مشخص کند که هنگام روشن شدن تلویزیون کدام کانال تلویزیونی اول نمایش داده شود.

همچنین این تیم از محققان به‌دنبال استفاده از فناوری‌ای هستند تا از دسترسی کودکان و نوجوانان به برنامه‌های ناخواسته و نامناسب تلویزیونی جلوگیری شود. در این صورت والدین می‌توانند تماشای برنامه‌هایی را که بر اساس سن اطفال رتبه‌بندی شده برای کودکان خود به‌صورت مجاز تنظیم کنند و آنها را از تماشای برنامه‌هایی که مناسب سن آنها نیست دور نگه دارند.

نه اینتل و نه دانشگاه ایالتی آریزونا، هیچ‌یک تاکنون زمانبندی مشخصی را برای عرضه و فروش این فناوری در بازار اعلام نکرده‌اند، اما بی‌شک بسیاری از مصرف‌کنندگان منتظر و علاقه‌مندند تا ببینند این ریموت‌کنترل‌های هوشمند که می‌توانند با استفاده از سنسورهای حرکتی فشار دست کاربر را تشخیص دهند و همچنین برنامه‌های نرم‌افزاری کاربردی که قادرند مشکلات کنترل والدین برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی را حل کنند، چگونه کار خواهند کرد؟

البته بسیار جالب خواهد بود اگر این فناوری دامنه پشتیبانی خود را به رایانه‌ها، دیگر لوازم سرگرمی و صوتی و تصویری نیز توسعه داده و آنها را نیز در بر بگیرد.

منبع:

http://technews.com
/ 2 نظر / 14 بازدید