مشکل داغ شدن باتری لپ‌تاپ

اصولا طراحی شارژر لپ‌تاپ‌ها بصورتی است که هنگامی که باتری کاملا شارژ شود، بصورت خودکار شارژ را متوقف می‌کند. اما هنوز یک مورد مهم برای نگرانی در مورد رها کردن طولانی مدت دوشاخه شارژر لپ‌تاپ در پریز برق وجود دارد و آن بالا رفتن حرارت باتری لپ‌تاپ است.

اساسا یک قانون کلی در مورد باتری‌های شیمیایی وجود دارد که سرعت فعل و انفعالات شیمیایی درونی آنها با افزایش هر 8 درجه سانتیگراد حرارت اضافی به 2 برابر افزایش می‌یابد و این امر با افزایش مداوم حرارت، ادامه می‌یابد، این کار موجب گرم شدن باتری شده و افزایش هر 8 درجه حرارت می‌تواند عمر باتری شما را نصف کند.

باتری لپ‌تاپ‌ها طوری طراحی می‌شود که اگر در حرارت ثابت 20 درجه سانتیگراد کار کنند، 8 سال عمر داشته باشد. اما اگر به‌طور مداوم در دمای 36 درجه نگهداری شود و به‌کار بپردازد، پس از 2 سال می‌میرد.

خوب پس چاره چیست؟ ما می‌دانیم که بیشتر کاربران به 2 دلیل همیشه باتری لپ‌تاپ را بصورت نصب شده روی آن نگه می‌دارند: اول به‌خاطر زحمت جدا کردن و نصب دوباره آن و دوم به‌خاطر تضمین ادامه کار مداوم لپ‌تاپ حتی در زمانی که اتصال سیم برق آن تصادفا از پریز برق قطع شود و به همین دلیل است که اکثر تولیدکنندگان از گارانتی باتری لپ‌تاپ‌ها خودداری می‌کنند.

بهترین راهی که ما برای افزایش طولانی عمر باتری لپ‌تاپ می‌توانیم پیشنهاد کنیم، سرد نگهداشتن دائمی باتری و خود لپ‌تاپ است. همچنین این‌که بیش از زمانی که لازم است دوشاخه شارژر را در پریز برق رها نکنید. اگر این کار برای شما مشکل است و انجام آن برای شما ممکن نیست، خرید یک پایه خنک‌کننده یک راه خوب برای سرد نگهداشتن لپ‌تاپ و افزایش عمر باتری آن است. این‌گونه پایه‌ها و میزهای خنک‌کننده لپ‌تاپ مجهز به فن‌های درون‌ساخت در انواع شکل‌ها، اندازه‌ها و با قیمت‌های مختلف در بازار یافت می‌شوند.

/ 1 نظر / 14 بازدید
فائزه

سلام عالی بود متشکرم [گل]