رقابت 5 شرکت سازنده پردازنده در نمایشگاه کامپیوتکس 2011

 

در نمایشگاه کامپیوتکس 2011 که اخیرا در تایوان برگزار شد، بیشتر مباحث در ارتباط با ویندوز 8 بود. در این میان سیستم‌های گوناگونی با پیکربندی‌های سخت افزاری به نمایش گذاشته شده بودند.

شرکت مایکروسافت سیستم‌های مختلفی را با پردازنده‌هایی(CPU) از 5 غول سیلیکونی که عبارتند از شرکت‌های مهم تولیدکننده پردازنده‌ای چون: AMD، اینتل (Intel)، انویدیا (Nvidia) احتمالا یک نوت بوک تگرا2 (Tegra

2) یا (Kal-EI)، کوالکام (Qualcomm) و Texas Instrumentsبه معرض نمایش عموم گذاشته بود. فعالیت این پنج شرکت در حالی صورت گرفت که سیستم‌های عرضه شده با سیستم عامل ویندوز 7 تنها به روی 2 پلتفرم از 2 شرکت دیگر تولید کننده تراشه پیاده شد و به نمایش در آمد. با اولین نگاه به این نمایشگاه براحتی می‌شد متوجه رقابتی شدید شد که بین شرکت‌های تولیدکننده تراشه (chip) و پردازنده وجود داشت. در این میان اینتل بیشترین سهم را با قبضه کردن بازار رایانه‌های سنتی PC از آن خود کرده بود و شرکت کوالکام نیز در عرصه رقابت دنیای رایانه‌های فرا موبایل از جایگاهی مانند اینتل برخوردار بود. حال ادامه روند این مسابقه تا 2 سال آینده، خود بسیار جالب و سوال برانگیز خواهد بود. همان‌طور که پیش از این در مورد 4 شرکت‌کننده اصلی مسابقه تولید پردازنده‌های 86X درکامپیوتکس اتفاق افتاد، می‌توان انتظار داشت که از فهرست 5 تایی این پردازنده‌سازان نیز بتدریج در طول زمان کاسته شود.

منابع:

http:‌/‌‌/‌www.anandtech.com

http:‌/‌‌/‌www.cnet.com

 

 

 

/ 0 نظر / 20 بازدید