حذف اطلاعات شخصی و محرمانه برای همیشه

اگر خیلی اتفاقی یا بر اثر آلودگی رایانه به ویروس‌ها، اطلاعات خود را از دست بدهید با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف بازیابی اطلاعات می‌توانید اطلاعات از دست‌رفته را بازیابی کنید. همچنین فرض کنید هارد‌دیسک رایانه شما خراب شده و اطلاعات مهمی را روی آن ذخیره کرده‌اید، در چنین مواقعی تنها راه‌حل برای نجات اطلاعات موجود در هارد‌دیسک، بازیابی ‌آنها و انتقال آن روی یک هارد‌دیسک جدید است.

در این موارد بازیابی اطلاعات امری بسیار سودمند و حتی در برخی موارد نیز انجام موفقیت‌آمیز آن حیاتی است! اما تا به‌حال به عکس این موضوع فکر کرده‌اید؟ فرض کنید تصاویر خصوصی، اطلاعات شخصی و محرمانه یا اسنادی در رایانه خود دارید که قصد ندارید ‌آنها را در اختیار دیگران قرار دهید. برای مثال فرض کنید می‌خواهید رایانه قدیمی خود را به‌فروش برسانید و یک رایانه جدید تهیه کنید. پیش از فروش رایانه خود چه‌کاری انجام می‌دهید؟

بی‌شک اولین کاری که انجام می‌دهید، تهیه یک کپی از اطلاعات موجود در رایانه و حذف این اطلاعات از هارد‌دیسک است. اما به این مورد فکر کرده‌اید که اطلاعات حذف شده از روی هارد‌دیسک شما قابل بازیابی است؟ همان‌طور که در آغاز مقاله گفتیم این اطلاعات توسط نرم‌افزارهای مختلفی قابل بازیابی خواهند بود و چنانچه بخواهید برای همیشه اطلاعات مورد نظرتان را از روی هارد‌دیسک پاک کنید، باید روش دیگری بیابید.

اطلاعات را خرد کنید

همان‌طور که برای نابودی اسناد کاغذی از دستگاه‌های کاغذ خردکن استفاده می‌شود برای نابود کردن اطلاعات ذخیره شده در رایانه نیز نرم‌افزارهایی وجود دارند که همچون این دستگاه‌ها اطلاعات شما را خرد کرده و بازیابی ‌آنها را غیرممکن می‌سازند.

نرم‌افزار BCWipe نمونه‌ای قدرتمند از این نرم‌افزارها است.

یک‌بار برای همیشه

نرم‌افزار BCWipe شما را قادر می‌سازد تا به‌راحتی اطلاعات مورد نظر خود را برای همیشه از روی رایانه حذف کنید به‌طوری‌که این اطلاعات توسط هیچ روش نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری قابل بازیابی نخواهند بود!

BCWipe با ویندوز شما ترکیب می‌شود و به‌راحتی از بخش‌های مختلفی همچون منوی فایل در پنجره‌های اکسپلورر، منوی کلیک راست ماوس، خط فرمان داس و BCWipe Task Manager قابل فعال‌سازی و استفاده است.

این نرم‌افزار تحت استانداردهای وزارت دفاع، وزارت انرژی و سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا عمل می‌کند و مجموعه‌ای از دیگر استانداردهای پاک‌سازی اطلاعات را نیز شامل می‌شود.

امکانات BCWipe

با استفاده از این نرم‌افزار قابلیت‌های زیادی در اختیار شما قرار می‌گیرد که برخی از ‌آنها به‌اختصار عبارتند از:

Delete with wiping (حذف با پاکسازی): همان‌طور که از عنوان این گزینه مشخص است به‌کمک آن می‌توانید فایل‌ها، پوشه‌ها و مجموعه‌ای از فایل‌ها و پوشه‌های مورد نظر خود را حذف و ‌آنها را برای همیشه از روی هارد‌دیسک رایانه خود پاکسازی کنید.

Wipe free disk space (پاکسازی فضای خالی هارد‌دیسک): به‌کمک این گزینه می‌توانید ردپای به‌جا‌مانده از حذف اطلاعات در گذشته را از روی هارد‌دیسک رایانه از بین ببرید. به‌این ترتیب نه‌تنها اطلاعاتی که پیشتر از روی هارد‌دیسک رایانه حذف کرده‌اید، غیرقابل بازگشت خواهند شد بلکه فضای خالی هارد‌دیسک رایانه نیز افزایش می‌یابد چرا که ردپای به‌جا مانده از حذف اطلاعات توسط ویندوز، مقداری از فضای هارد‌دیسک را اشغال می‌کند.

Wipe Swap File (پاکسازی فایل مبادله): فایل مبادله، یک فایل سیستمی ویندوز است که برای پشتیبانی از حافظه مجازی استفاده می‌شود. اگر شما در حال کار روی یک فایل یا یک سند متنی باشید (حتی اگر این فایل رمزنگاری شده باشد)، تمام یا بخشی از اطلاعات این فایل توسط ویندوز به‌صورت یک فایل رمزگشایی‌شده در یک فایل مبادله در هارد‌دیسک رایانه کپی می‌شود. در این حالت کلیدهای رمزنگاری، رمزهای عبور و دیگر اطلاعات محرمانه نیز می‌توانند به‌صورت یک فایل مبادله روی هارد‌دیسک کپی شوند و این فایل‌های مبادله با ابزارهای مخصوصی قابل بازیابی خواهند بود و هکرها و دیگر افراد خراب‌کار می‌توانند به‌کمک این فایل‌ها به اطلاعات مهم و محرمانه شما دسترسی پیدا کنند.

به‌همین منظور نیز قابلیت Wipe SwapFile در این نرم‌افزار طراحی شده است. به‌کمک این قابلیت فایل‌های مبادله‌ای که از ‌آنها استفاده نمی‌شود از هارد‌دیسک رایانه حذف می‌شوند تا امنیت رایانه شما بیش از پیش تضمین شود.

Wipe File Slacks (پاکسازی فایل‌های آزاد): شاید به‌کار بردن واژه آزاد برای file slack چندان مناسب نباشد اما در حقیقت فایل‌ رها شده یا آزاد، فضای هارد‌دیسک میان انتهای یک فایل تا انتهای آخرین خوشه (cluster) استفاده شده توسط آن فایل است. نرم‌افزار فوق امکان فعال/غیرفعال‌سازی پاکسازی این نوع فایل‌ها را پیش از اجرای برنامه در اختیار شما قرار می‌دهد.

Wipe Empty Directory Entries (پاک‌سازی فولدرهای خالی): فایل سیستم ویندوز، نام و مشخصات فایل‌های موجود در هارد‌دیسک را در محل خاصی از هارد‌دیسک به‌نام directoryentries یا MFT ذخیره می‌کند. (در فایل سیستم‌های FAT این محل directory entries نام دارد و در فایل سیستم NTFS به آن MFT می‌گویند). هرگاه فایلی از هارد‌دیسک رایانه حذف شود این محل توسط فایل سیستم ویندوز مورد ویرایش قرار می‌گیرد و اطلاعات حذف شده از دید شما و ویندوز پنهان می‌شود، در صورتی که بخش‌هایی از این اطلاعات در محل فوق باقی می‌ماند و نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات می‌توانند به‌کمک ‌آنها اطلاعات حذف شده را بازیابی کنند. اما نرم‌افزار BCWipe با خرد کردن اطلاعات ذخیره‌شده در directory entries و MFT، بازیابی فایل‌های حذف‌شده را نیز غیرممکن می‌سازد.

Swap File Encryption (رمزنگاری فایل مبادله): ابزار BCWipe CyrptoSwap به شما این امکان را می‌دهد تا فایل مبادله را با استفاده از الگوریتم‌های گوناگون، رمزنگاری کنید تا امنیت این فایل بیش از پیش افزایش یابد.

Transparent Wiping (پاکسازی نامحسوس): این قابلیت که به‌تازگی در نرم‌افزار BCWipe طراحی شده است به شما این امکان را می‌دهد تا مراحل پاکسازی را به‌طور خودکار به‌انجام برسانید. به‌کمک این قابلیت، نرم‌افزار BCWipe در بخش‌های مختلفی به‌طور خودکار شروع به‌کار کرده و عملیات حذف یا پاک‌سازی توسط این برنامه صورت می‌گیرد که برخی از این بخش‌ها عبارتند از:

- حذف فایل‌ها و پوشه‌های مورد نظر با دستورات پیش‌فرض ویندوز

- فایل‌های موقت ایجاد شده توسط ویندوز و سایر نرم‌افزارها

- اطلاعات ذخیره‌شده در WindowsRestore Point (وقتی که یک Restore Point حذف می‌شود.)

- اطلاعات ذخیره‌شده در سطل زباله ویندوز (وقتی که گزینه Empty Recycle Bin انتخاب می‌شود.)

- فایل‌ها و پوشه‌های به‌خصوص و دارای فورمتی خاص که قبلا در نرم‌افزار، لیست ‌آنها مشخص شده است.

پشتیبانی از مرورگرهای مختلف اینترنتی همچون اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، اپرا و پاک‌سازی کامل رمز‌های ذخیره شده، تاریخچه جستجو، آخرین تب‌های فعال، کوکی‌ها و... نیز از قابلیت‌های دیگر این نرم‌افزار است.

ویرایش ویندوزی این نرم‌افزار از نسخه‌های 32 و 64بیتی ویندوزهای 2000، سرور 2003، سرور 2008، اکس‌پی، ویستا و ویندوز 7 پشتیبانی می‌کند و ویرایش یونیکس این نرم‌افزار نیز در سیستم‌عامل‌های زیر قابل استفاده است:

Linux, SunOS, Solaris, IRIX, Digital Unix, FreeBSD, AIX, HP-UX, Mac OSX

برای دریافت آخرین نسخه از این نرم‌افزار می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

/ 0 نظر / 14 بازدید