گنجینه مایکروسافت آفیس

یکی از پرکاربردترین مجموعه‌های نرم‌افزاری، آفیس مایکروسافت است که تقریبا روی هر رایانه‌ای که سیستم‌عامل آن ویندوز است، نصب شده است.

این مجموعه شامل نرم‌افزاری‌هایی یکپارچه و هماهنگ با هم است که برای قشر دانش‌آموز و دانشجو کاربردی و ضروری است، برنامه‌هایی که کاربرد آن‌ها در تایپ مطالب، ساخت اسلاید برای ارائه کنفرانس، تهیه جدول‌های گوناگون و غیره است.

ما در این شماره قصد داریم تا 5 عنوان از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها را برایتان معرفی کنیم.

یکی از پرکاربردترین نسخه‌های منتشر شده آفیس، آفیس 2007 است. تمام برنامه‌های موجود در این نسخه جدید دارای یک نوار ابزار بسیار قدرتمند هستند و محیطی کاملا کاربرپسند را دارند و سازگاری آن‌ها با دیگر برنامه‌ها قابل توجه است.

حداقل‌های سخت‌افزاری برای نصب آفیس 2007

برای نصب این نسخه از آفیس بهتر است از یک‌سری مشخصات خاص سخت‌افزاری استفاده کنید تا در آینده در هنگام کار با آفیس دچار مشکل نشوید.

این برنامه به پردازشگر بسیار بالایی نیاز ندارد و با یک CPU 500 مگاهرتزی برای شما کار خواهد کرد.

حداقل RAM موجود در رایانه باید 259 مگابایت باشد و همچنین در هنگام نصب، هارددیسک شما فضایی معادل با 2 گیگابایت را خالی داشته باشد زیرا در هنگام نصب، این مقدار از حافظه اشغال خواهد شد. در ضمن به یک درایو DVD نیز احتیاج دارید تا DVD نصب آفیس را برای شما اجرا کند.

 

مهم‌ترین برنامه‌های آفیس

WORD: معروف‌ترین و کاربردی‌ترین برنامه در بسته نرم‌افزاری آفیس، همین WORD است که یک برنامه واژه‌پرداز پیشرفته به‌حساب می‌آید.

شما با استفاده از امکانات این برنامه می‌توانید مقالات و پایان‌نامه خود را با مشخصات مورد نظر تایپ کنید و آن‌را در یک قالب اداری و مدون به معلم یا استاد خود تحویل دهید.

این برنامه مهم در آفیس، امکاناتی از قبیل انتخاب نوع، رنگ و اندازه خط، اضافه کردن عکس به مطلب، طراحی یک جدول با مختصات مورد نظر، اضافه کردن علائم و فرمول‌های ریاضی به مطلب، اضافه کردن یک چارت و نیز اشکال مختلف، طراحی صفحه تایپ و... را دارد و می‌تواند برای هر دانش‌آموز و دانشجویی نقش یک عصای کمکی را ایفا کند.

این برنامه محیطی ساده و زیبا دارد و مطمئنیم که شما پس از آموزش دیدن برای کار با آن، عاشقش خواهید شد.

جالب است بدانید که ما نیز همیشه برای نوشتن مقاله خود برای بایت از این برنامه آفیس استفاده می‌کنیم.

Excel: اکسل نیز یک نرم‌افزار بسیار کاربردی برای محاسبات ریاضی، آماری و نیز رسم نمودار است. به‌عبارتی دیگر، اکسل، نرم‌افزاری جامع برای کار با صفحات گسترده است و شما با استفاده از قابلیت‌های آن می‌توانید انواع جدول‌ها را طراحی کنید و در داخل هر سلول از جدول اطلاعاتی را اعم از متن یا عدد قرار دهید و یا از فرمول‌های محاسباتی که در این برنامه موجود است برای گرفتن آمار استفاده کنید. به‌عنوان یک مثال ساده شما می‌توانید با استفاده از این برنامه یک جدول را برای ثبت مطالعه درسی خود در هفته طراحی کنید که سرستون‌های جدول، ساعت‌هایی مشخص در روز و سرسطرها در آن، روزهای هفته باشد.

از دیگر امکانات بسیار جالب این برنامه، رسم نمودارهای متنوع است به‌طوری که شما تنها اطلاعات یک جدول را به برنامه می‌دهید و اکسل نمودار آن‌را رسم می‌کند.

Powerpoint: کاربرد این برنامه، ساخت اسلاید و یا به‌عبارتی کامل‌تر برنامه‌های چندرسانه‌ای کوچک است.

شما برای ارائه تحقیق خود در کلاس و ارائه دادن یک سمینار آموزشی، می‌توانید از این برنامه بهره بگیرید.

ساخت اسلایدهای رنگارنگ و نیز قرار دادن خلاصه مطالب مقاله خود در آن‌ها باعث جذاب‌تر شدن ارائه سمینار شما در کلاس می‌شود.

Access: برنامه‌ای ساده و کارآمد برای ساخت پایگاه‌های داده Database و نیز ایجاد برنامه‌های کوچک و کاربردی جهت دسترسی به اطلاعات و محاسبات لازم روی آن‌ها است.

این برنامه برای دانش‌آموزان و دانشجویان رشته کامپیوتر می‌تواند بسیار کاربردی و جالب باشد.

Outlook: اوت‌لوک برنامه‌ای است چندمنظوره برای تمام کاربران رایانه و شما می‌توانید با کمک آن علاوه بر ارسال و دریافت ایمیل‌ها و مدیریت آن‌ها از امکاناتی از قبیل تقویم، سیستم اطلاع‌رسانی، منشی خودکار و... بهره‌مند شوید.

نحوه استفاده از این 5 برنامه مهم آفیس را در شماره‌های آینده بایت برایتان آموزش خواهیم داد.

لازم است بدانید که گنجینه آفیس به همین چند نرم‌افزار محدود نمی‌شود و برنامه‌های تخصصی‌تری را در خود دارد که در صورت لزوم در آینده برایتان آموزش خواهیم داد.

هانیه تندهوش

/ 0 نظر / 13 بازدید