اگر یک توسعه دهنده دات‌نتی هستید و می‌خواهید از لینوکس استفاده کنید، احتمالا از حضور این 7 ابزار بسیار راضی و خشنود خواهید شد. این 7ابزار برای کسانی است که نمی‌توانند یا به‌ هردلیلی نمی‌خواهند از دات‌نت مایکروسافت دل‌ بکنند و همچنین دنیای لینوکس و منبع‌باز برایشان جذابیت و تازگی دارد.

Ajax Control Toolkit

این فریم‌ورک یکی از بهترین بسترها برای توسعه‌دهندگان ASP است تا به‌ کمک آن نرم‌افزارهای غنی اینترنتی بسازند.

برای این‌که تنها بخش کوچکی از دموهای این بستر را ببینید، کافیست به سایت زیر بروید.

این بستر علاوه بر یک‌دو جین آموزه رایگان، به شما نشان می‌دهد چطور می‌توانید از دانش ASP خود در زمینه ایجاد نرم‌افزارهای اینترنتی استفاده کنید.

ASP.NET MVC

معماری MVC یکی از محبوب‌ترین معماری‌های برنامه‌نویسی امروزی است و در زمینه توسعه وب، به کلیدی‌ترین معماری بدل شده است. با تشکر از این پروژه دات‌نت‌کارها بسادگی می‌توانند از قابلیت‌های این معماری در برنامه‌نویسی‌شان استفاده کنند.

Cruise Control

از آنجا که بحث اتوماسیون در وب بسیار جدی دنبال می‌شود، پروژه‌های زیادی از گوشه و کنار جهان برای ساده‌سازی این امر و کنترل یک فرآیند در جریان‌های مختلف کاری سر بر آورده‌اند.

یکی از آنها پروژه منبع‌باز کروز کنترل است. این پروژه ابزارهایی برای اتوماسیون فرآیند ارائه می‌کند و علاوه بر تولید کد، گزارش‌گیری هم می‌کند. کروز کنترل محبوبیت زیادی دارد و در پروژه‌های زیادی به‌کار گرفته شده است.

DotNetNuke

یکی از مهمترین پروژه‌های منبع‌باز اینترنتی، دات‌نت‌نیوک است که برای هموطنان برنامه‌نویس‌مان غریبه نیست.

این بستر قدرتمند مدیریت محتوا توسط صدها هزار شرکت ریز و درشت در حال استفاده و توسعه است.

Mono

شاید مونو مهم‌ترین، قدرتمندترین و وسیع‌ترین بستر دات‌نت تحت لینوکس باشد. مونو را شرکت ناول پشتیبانی می‌کند و تاکنون گسترش خوبی داشته است و برنامه‌های دات‌نت به‌ کمک آن در محیط‌های لینوکسی هم اجرا می‌شوند. مونو که با پروژه دیگری به‌نام Moonlight هم شناخته می‌شود از سیلورلایت مایکروسافت پشتیبانی می‌کند و حتی با کمک نرم‌افزار MonoTouch می‌تواند کدهای

#C را به برنامه‌های مطمئن آیفون تبدیل کند.

NAnt

ایجاد نرم‌افزار و پروسه ساخت (Build) بسادگی یک کلید نیست. رعایت پیش‌نیازها، تولید بسته‌ای مستقل از سیستم‌عامل و... توسعه‌دهنده‌ای به ‌نام جیمز دیویدسن را وادار کرد نرم‌افزاری برای پروژه‌های جاوا بنویسد که Ant‌ نام دارد. حالا پروژه دیگری با عنوان NAnt سر برآورده است که همین کار را برای پروژه‌های دات‌نتی انجام می‌دهد و ساخت آن‌را راحت می‌کند.

NHibernate

از ابتدای سال 2005 تاکنون، به ‌کمک این پروژه برنامه‌نویسان دات‌نت می‌توانند امور داده‌محوری را بسادگی انجام دهند.

منبع : روزنامه کلیک

/ 0 نظر / 15 بازدید