طریقه نصب gnome-shell در اوبونتو

گنوم‌شل پروژه جدیدی است که قرار است به‌زودی جایگزین ظاهر فعلی گنوم شود. این نسخه هنوز نهایی نشده، اما اگر با آن کار کنید، متوجه خواهید شد که یک سیستم عامل مدرن چطور می‌تواند باشد؟ در کنار جلوه‌های بصری آن، گنوم‌شل راحتی زیادی برای دسترسی به‌برنامه‌ها، استفاده از چند صفحه میزکار و نگاه کلی به وضعیت فعلی سیستم عرضه می‌کند. بهتر است بیش از این به حاشیه نپردازیم و برویم سراغ اصل مطلب.

 

دریافت

برای نصب گنوم‌شل، به اینترنت پرسرعت نیاز دارید، چون حدود ???مگابایت داده باید از اینترنت دریافت شود. گنوم شل طوری طراحی شده که بتواند با بیشتر کامپوننت‌های فعلی گنوم کار کند. هر چند به چند ماژول از جمله gobject-introspection و gjs نیاز دارد که هنوز در سیستم‌های عامل پیاده‌سازی نشده است. بنابراین یک مجموعه ماژول به‌نام JHBuild ایجاد شده که می‌تواند گنوم‌شل و باقی بسته‌های وابسته به آن را دریافت و نصب کند.

نصب JHBuild کاری به سیستم ندارد و نیازی نیست که گنوم‌شل را در ماشین مجازی اجرا کنید. برای اجرای گنوم‌شل در ماشین مجازی باید سخت‌افزار سه‌بعدی قدرتمندی داشته باشید که بتواند در ماشین مجازی هم کار کند.

به هرحال، برای شروع اول باید فایل نصب را دریافت و اجرا کرد. این کار را با دستور زیر انجام بدهید:‌

curl -O http://git.gnome.org/browse/gnome-shell/plain/tools/build/gnome-shell-build-setup.sh

/bin/bash gnome-shell-build-setup.sh

اگر هنگام اجرای این دستور، متوجه شدید که curl نصب نیست. با اجرای دستور زیر آن را نصب کنید:

sudo apt-get install curl

و مجددا دستور بالا را تکرار کنید. بعد از دریافت این اسکریپت باید آن را نصب کرد. برای این‌کار دستور زیر را بنویسید:‌

jhbuild build

دستور بالا باید کار کند. اگر باز هم پیغام داد که jhbuild نصب نیست، با اجرای دستور زیر آن را نصب کرده و مجددا عملیات را تکرار کنید:

sudo apt-get install jhbuild

در صورتی که به‌هر دلیلی دستور بالا کار نکرد، دستور زیر را بزنید که همه چیز را از نو آغاز کند: (ممکن است به دلیل اتصال اینترنت این اتفاق بیفتد.)

jhbuild build -f -a -c

این دستور همه چیز را از نو نصب می‌کند.

اجرا

اجرای گنوم‌شل به‌دو صورت انجام می‌گیرد. نخست این که درون محیط فعلی گنوم آن را اجرا کنید و دوم این که آن را جایگزین گنوم کنید. بسته به نوع درایوری که X دارد، یکی از این دو حالت بهتر کار می‌کند. بنابراین اگر اولی کار نکرد، دومی را امتحان کنید.

اجرای گنوم‌شل به‌عنوان جایگزین

این حالت بهترین حالت است و می‌توان از تمام قابلیت‌های گنوم شل استفاده کرد.

برای این‌کار دو خط کد زیر را در یک فایل متنی قرار داده، آن را با نام دلخواه و پسوند sh. ذخیره کنید. سپس آن را به‌صورت فایل اجرایی در بیاورید.

cd ~/gnome-shell/source/gnome-shell/src

./gnome-shell –replace

در این حالت، با اجرای این اسکریپت، یک ترمینال باز می‌شود. برای بستن گنوم شل هم کافی است در همان ترمینال، کلید ترکیبی Ctrl+C را بزنید.

اجرای گنوم شل به‌صورت داخلی

این حالت برای کسانی بیشتر مناسب است که در این پروژه فعالیت زیادی می‌کنند و آن را مرتب تست می‌کنند. اما به هرحال برای اجرای آن اسکریپت زیر را در فایل متنی بریزید و اجرا کنید:‌

 

cd ~/gnome-shell/source/gnome-shell/src

./gnome-shell

این اسکریپت به آخرین نگارش Xephyr نیاز دارد که بتواند GLX را در سیستمتان پشتیبانی کند.

بعد از اجرا متوجه خواهید شد که گنوم‌شل شیوه بسیار بهتری برای استفاده از سیستم عامل خواهد بود و از طرف دیگر، برای دستگاه‌هایی که صفحه لمسی دارند، تجربه‌ای به‌مراتب بهتر از سیستم‌های عامل فعلی خواهند داشت.

محمدرضا قربانی

/ 0 نظر / 13 بازدید