آماده‌سازی برنامه‌نویسان برای فایرفاکس

مدت کوتاهی است که این خبر مطرح شده است: «استاندارد IndexedDB که یک استاندارد ذخیره پایگاه‌داده محلی برای نرم‌افزارهای تحت وب مهیا می‌سازد، به‌زودی توسط فایرفاکس4 پشتیبانی خواهد شد.» IndexedDB که به استاندارد HTML اضافه شده است، یکی از مجموعه فناوری‌هایی است که افق تازه‌ای به برنامه‌نویسان وب نشان می‌دهد و فشار رقابتی زیادی روی افزونه اجرا کننده فلش ادوبی وارد می‌کند.

به‌گزارش CNET، اوایل ماه جاری موزیلا مولفه‌های فایرفاکس4 از جمله علاقه را برای انتشار نسخه جدید شرح ‌داد و پشتیبانی از IndexedDB را به‌عنوان بخشی که امید زیادی به آن دارد، مطرح کرد. سرپرست فایرفاکس اضافه کرد: «تیم ما کار روی پیاده‌سازی IndexedDB و همکاری با مایکروسافت و دیگران را دراین‌جهت ادامه خواهد داد. با توجه به فعالیت‌هایی که در دو هفته اخیر روی این مشخصه‌ها انجام شده‌است، انتظار می‌رود این‌حرکت به‌سرعت پیش رود و ما هنوز قصد داریم این ویژگی را در فایرفاکس4 قرار دهیم، کیفیت این ویژگی‌ها و پیاده‌سازی نیازهای توسعه‌گران وب برای ساخت نرم‌افزارهایی که از ذخیره‌سازی در سمت کاربر را ممکن می‌سازند، برعهده بگیریم.»

هم‌اکنون بزرگترین رقیب فایرفاکس گوگل به‌شمار می‌رود، هر چند استفاده از فایرفاکس کماکان رو به گسترش است و در وب‌سایت‌های جدیدتر، چیزی متفاوت از اکسپلورر ارایه می‌کند. شاید IndexedDB یکی از فناوری‌هایی باشد که توسعه‌دهندگان باید به آن توجه کنند. موزیلا، کمی پیشتر به این مساله اشاره کرد، ولی در صفحه برنامه‌نویسان آن، لیست زیادی وجود دارد که هنوز در حال توسعه هستند. مواردی مثل:

WebM:

Multitouch:

WebGL:

WebSocket:

تجزیه‌کننده HTML5:

SMIL:

زبان یکپارچه چندرسانه‌ای همزمان، که می‌تواند برای برخی قسمت‌های مشکل انیمیشن‌ به‌کار رود. به‌نظر می‌رسد نگارش چهارم موزیلا بعد از عرضه نمایشی اینترنت اکسپلورر?، یکی از نگارش‌های تغییر دهنده قانون بازی باشد. برای اینکه HTML5 به مراحل پایانی برسد، به برخی اصلاحات در قوانین تفسیر صفحه‌های وب نیاز دارد، که موزیلا به‌سمتی گام برمی‌دارد که این وظایف را کنترل کند. تجزیه‌کننده
این قابلیت HTML برای ارتباط بهتر بین مرورگر و سرور است.
این فناوری که برای آوردن گرافیک‌های سه‌بعدی در وب به‌کار می‌رود، از واسط گرافیکی
صفحه لمسی آیپاد، آیفون و آیپد، نمی‌تواند فایرفاکس را اجرا کند ولی دستگاه‌هایی با صفحه‌های لمسی و قابلیت چند لمس همزمان، مثل تلفن‌های آندروید گوگل، که تعداد آنها روزبه‌روز در حال افزایش است، این قابلیت را دارند.
زمانی‌که موزیلا در 11می لیست خود را منتشر کرد، گوگل هیچ صحبتی از پروژه ویدیو وب منبع‌باز به‌میان نیاورد. ولی WebM در لیست کارهایی که فایرفاکس4 باید انجام دهد وارد شد. پیش از این، پشتیبانی از ساخته‌های اولیه توسعه‌محور حتمی شده بود.OpenGL ES 2.0 استفاده می‌کند. ولی گوگل درحال کارکردن روی فناوری‌ است که فقط درایورهای Direct3D ویندوز دارد. همچنین گوگل درحال توسعه افزونه واسط گرافیک‌های سه‌بعدی سطوح بالاتر و برپایه O3D است. HTML5 سریع‌تر از نسخه‌های قبلی است و توانایی نمایش SVG درمیان دیگر عناصر یک صفحه وب را دارد.
/ 0 نظر / 16 بازدید