راهنمای انتخاب و خرید کارت‌های گرافیک سطح متوسط

اگر شما یک کارت گرافیکی خوب داشته باشید، رایانه‌های شخصی برای بازی، دستگاه‌های محشری هستند، اما با این همه مدل از کارت‌های گرافیکی ATI و انویدیا که در بازار یافت می‌شوند، انتخاب آنها می‌تواند گیج‌کننده باشد.

 

به همین خاطر ما برای این که کار شما را آسان کنیم، تقریبا همه کارت‌هایی را که به‌تازگی وارد بازار شده‌اند، مورد آزمایش قرار دادیم تا شما را برای بهترین انتخاب راهنمایی کنیم. اگر هم به بازی‌های رایانه‌ای علاقه‌ای ندارید، حتما به نمایش ویدئوی با کیفیت HD و خروجی آن از طریق کابل HDMI روی صفحه تلویزیون LCD یا LED خود علاقه‌مند هستید.

خب، پس چه بازیخور حرفه‌ای باشید و چه طرفدار بهترین سرگرمی‌های خانگی، در هر صورت یک کارت گرافیکی مناسب برای شما از مهمترین ضرورت‌هاست. ما در اینجا می‌خواهیم با هم به مجموعه کاملی از آنها نگاهی داشته باشیم.

 

کارت‌های گرافیکی سری

ATI Radeon HD 4000

بین همه کارت‌های نسل‌های اخیر ATI، کارت‌های سری رادئون HD 4000

همه کارت‌های سری اچ‌دی 4000 کنترلگرهای صدای درون‌ساخت داشته و صدا را به‌خوبی تصاویر ویدئو روی درگاه‌های اتصال DVI، HDMI یا DisplayPort خود خروجی می‌دهند. در صورتی که شما از کارت گرافیک خود در یک کامپیوتر به‌عنوان مرکز چندرسانه‌ای استفاده کنید، این گزینه‌ها به‌خوبی به‌کار آمده و بسیار سودمند هستند. البته شما نمی‌توانید صدای

چند کارت گرافیکی رادئون می‌توانند با فناوری پیکربندی کراس‌فایراکس ATI همراه با هم برای تقویت کارایی، پیکربندی شوند. بسته به چیپ‌ست مادربوردتان می‌توانید چیدمانی از 4 کارت رادئون به‌روش کراس‌فایر در کنار هم داشته باشید، اما کارت رادئون HD 4870X2

اگر شما توجه زیادی به دایرکت‌اکس11 ندارید، کارت رادئون اچ‌دی 4850 با قیمتی حدود 67 یورو برای بازی مناسب است. این کارت با نرخ 4/52 فریم بر ثانیه در آزمایش بازی Duty of Call در تفکیک‌پذیری1680 در 1050 برای بازی‌های کمی قدیمی‌تر، یک کارت سریع است و در همان تفکیک‌پذیری بالا، باید با خیلی از بازی‌های روز هم کنار بیاید که توانست تنها 5/22 فریم بر ثانیه را در بازی Crysis ارائه دهد، اما با کمی تنظیم و پائین آوردن تفکیک‌پذیری و جزئیات می‌توانید به میزان فریمی مناسب بازی دست یابید.

بقیه اعضای این گروه یا خیلی گرانند یا در مقایسه با سری جدیدتر کارت‌های رائون سرعت‌شان کم است. بنابراین ما به‌جای آنها کارت‌های سری 5000 رادئون یا سری انویدیا جی‌فورس 400 را پیشنهاد می‌کنیم.

 

کارت‌های انویدیا سری

GeForce GTX 20

کارت‌های گرافیکی 200

همه کارت‌های 200

این کارت‌های انویدیا درست مانند کارت‌های رادئون ATI، صدا را به همان خوبی تصاویر ویدئویی از طریق اتصالات DVI و HDMI خروجی می‌دهند، اما نیاز است که شما یک کابل PDIF/ S را از هدر صدای دیجیتال روی مادربورد خود به هدر مشابه روی کارت گرافیک اتصال دهید، در صورتی‌که کارت‌های ATI نیازی به این کاز ندارند.

در مورد پخش صدای اچ‌دی، همه مواردی که پیشتر برای کارت‌های رادئون سری 4000 ذکر شد، در مورد کارت‌های 200

در مورد SLI برخلاف کراس‌فایر همه کارت‌ها باید از یک مدل و کاملا مشابه بوده و مادربورد شما نیز SLI را مورد پشتیبانی قرار دهد. با استفاده از فناوری بازی انویدیا

همچون کارت رادئون، سری 200

کارت‌های خاص سری GTX200 ATI 5000 یا سری 400 انویدیا را به شما توصیه می‌کنیم.

هر چند انویدیا کارت‌های سری 400 را هم به بازار فرستاده اما متاسفانه این‌طور به‌نظر می‌آید که قیمت‌ این سری از کارت‌ها خیال پائین آمدن ندارند. به این دلیل که این کارت‌ها خیلی کند و گران هستند، ما آنها را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم و به‌جای آنها خرید یکی از کارت‌های سری رادئون

منابع

http://ati.com

http://nvidia.com

http://fudzilla.com

جواد ودودزاده

GTX، نسل پیشین کارت‌های دایرکت‌ایکس 10 انویدیا هستند. همه آنها بزرگ هستند، بنابراین شما نیاز به مقدار زیادی فضای خالی داخل کیس رایانه خود دارید. اتصالات کوچک برق (پاور) E -PCI، یک گزینه طراحی هوشمند‌انه برای این کار است که کار اتصال کابل‌های برق را هنگام جمع کردن رایانه بسیار
آسان می‌کند.
GTX بر پایه اصول مشترکی طراحی شده‌اند، اما گرافیکی که بازی‌ها را سریع‌تر اجرا می‌کند، از مقدار حافظه ویدئوی بیشتر، رابط کاربری حافظه گسترده‌تر و GPU و حافظه سریع‌تری برخوردار است. برخلاف کارت‌های ATI سری 4000 که انواع مختلفی از حافظه را مورد استفاده قرار می‌دهند، هر 4 نوع کارت‌های 200GTXحافظه نوع GDDR3 را به‌کار می‌برند.GTX نیز صادق است. شما می‌توانید تا 3 کارت 200GTX (یا 4 کارت 295GTX) را با حالت SLI برای تقویت کارآیی 3 بعدی سیستم، با یکدیگر پیکربندی کنید؛ البته فکر نمی‌کنیم که ارزش این همه دردسر و صرف هزینه را داشته باشد!3D Vision به‌همراه یک صفحه نمایش هماهنگ 100 هرتزی و عینک 3بعدی مخصوص، می‌توانید طیف وسیعی از بازی‌ها را به‌صورت 3 عدی ببینید.GTX نیز از GOGPU برای سرعت بخشیدن به نرم‌افزارهای غیر از بازی، پشتیبانی می‌کند، اما تنها برنامه‌های کاربردی که از فناوری CUDA انویدیا پشتیبانی می‌کنند را شتاب می‌دهند. اگرچه کودا زیاد متداول نیست، اما پشتیبانی آن از استریم  ATI بهتر است.

کارت‌های سری اچ‌دی 4000 می‌توانند برای سرعت بخشیدن به نرم‌افزارهای خاصی غیر از بازی‌ها، مانند ساخت فایل‌های ویدئویی به‌کار برده شوند. این قابلیت، تحت عنوان محاسبه رایانه‌ای برای مصرف عمومی روی واحد پردازشگر گرافیکی (GPGPU) شناخته می‌شود.

در حال حاضر برنامه‌های نرم‌افزاری محدودی برپاسازی GPGPU را پشتیبانی می‌کنند. کارت‌های بسیار قدرتمند 2 شکاف PCI مادربورد را اشغال می‌کنند، بنابراین پیش از خرید آنها مشخصات مادربورد و فضای داخلی کیس رایانه‌تان را بررسی کنید. البته باید منبع تغذیه سیستم شما از قدرت کافی، تعداد و نوع مناسبی از اتصالات برخوردار باشد.

 

کارت‌های خاص

بر اساس یک نوع واحد پردازشگر گرافیکی و پشتیبانی از DirectX 10 مشابه، طراحی و تولید شده‌اند. هر چه کارت گرافیکی از تعداد پردازنده‌های استریم بیشتر، رابط کاربری حافظه پهن‌تر و سرعت GPU و حافظه بالاتری برخوردار باشد، کارآیی 3بعدی آن بیشتر و پرسرعت‌تر خواهد بود. HD Full را از لوح فشرده بلو‌ری خروجی دهید و صدا به کیفیت دی‌وی‌دی نمونه‌برداری می‌شود.از این قاعده مستثناست و فقط 2 عدد از آنها می‌توانند با هم روی یک مادربورد قرار بگیرند.
/ 0 نظر / 67 بازدید