با گوگل هر سایت یک موجود زنده می‌شود

ژورنال زیست‌شناسی کامپیوتری PLoS منتشر کرده، اعلام کرده‌اند، الگوریتم PageRank شرکت گوگل که با استفاده از آن اهمیت هر صفحه از وب شناسایی می‌شود، می‌تواند به مطالعه نقش گونه‌ها در چرخه غذا کمک کند. چرخه غذا نشان می‌دهد چه حیواناتی توسط چه حیواناتی خورده می‌شوند یا وجود کدام گونه‌ها برای تغذیه گونه‌های دیگر مهم است؟

محققان می‌گویند با استفاده از الگوریتم پیج‌رنک شرکت گوگل، می‌توان فهمید که از بین رفتن کدام گونه‌ها باعث تخریب چرخه غذایی می‌شود.

در اینترنت، هر وب‌سایت با چندین وب‌سایت دیگر مرتبط است. این ارتباط می‌تواند به این صورت باشد که یک وب‌سایت مشخص، لینک‌هایی از چند وب‌سایت دیگر را در بردارد یا این‌که چند وب‌سایت مختلف لینک‌های یک وب‌سایت مشخص را داشته باشند. این امر مشابه وجود گونه‌ها در چرخه غذای اکوسیستم است. برخی اوقات یک حیوان از چند گونه مختلف تغذیه می‌کند و گاه یک گونه، غذای مورد نیاز چند گونه را تشکیل می‌دهد.

دکتر آلسینا از دانشگاه شیکاگو می‌گوید: «در الگوریتم پیج‌رنک، یک وب‌سایت زمانی باارزش است که وب‌سایت‌های ارزشمند دارای لینک‌های آن باشند. در نمونه ما نیز یک گونه زمانی مهم و باارزش است که غذای گونه‌های با ارزش دیگر باشد.»

یکی از مشکلات، دشواری محاسبه جای‌گشت‌های مختلف چرخه غذاست و پیج‌رنک می‌تواند این کار را براحتی انجام دهد. البته برای تطبیق پیج‌رنک با اکوسیستم نیاز به ایجاد تغییراتی در این الگوریتم است. یکی از این تغییرات، افزودن یک عنصر خرد است که از پوسیدن گونه‌های مرده به‌وجود می‌آید و نشان می‌دهد هر گونه بعد از مردن دوباره به چرخه غذا بازمی‌گردد.

 

منبع : هفته نامه کلیک ضمیمه جام جم تاریخ کشنبه 14 شهریور 1389

/ 4 نظر / 13 بازدید
علیرضا وب

به به - به به چه وبلاگ خوبی! من هم عاشق برنامه نویسیم... خوشحال می‌شوم موافقت کنید تا با هم تبادل لینک داشته باشیم...[پلک]

علیرضا

سلام دوست عزیز ممنونم اما لینک وبلاگم را با نام (مچله) کامپیوتر لینک کردید!! حرف (چ) [سوال] لطفا لینک را به نام مجله کامپیوتر فارسی تغییر دهید[چشمک] لینک شما در صفحه اول وبلاگ اضافه شد[لبخند] باتشکر از همکاری شما[تایید] شما می توانید با عضویت در فید وبلاگ آخرین مطالب ما را بصورت روزانه در ایمیل دریافت کنید http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=feed-pcmagblog موفق و سرافراز باشید [لبخند][گل]

علیرضا

مرامتو عشقه! لینک شدید شما هم یا علی...[چشمک]

محدثه مروجی طبسی

سلام... وبلاگ قشنگی دارید به منم سر بزنید و یه نگاهی به نثرهام بندازید منتظزم[گل]