راهنمای پارتیشن‌بندی درست لینوکس

پارتیشن‌بندی در لینوکس برای بسیاری از کاربران که از ویندوز به این سیستم‌عامل مهاجرت می‌کنند، ناشناخته است. پارتیشن‌ها در این سیستم‌عامل مفهوم متفاوتی با ویندوز دارند. در ویندوز همه چیز مشخص است، اگر دیسک شما چند پارتیشن داشته باشد که سیستم فایل‌های آنها مشخص باشد، ویندوز آن درایوها را تشخیص می‌دهد و با همه آنها به‌ صورت یکسان برخورد می‌کند و می‌توان روی آن داده ریخت.

در لینوکس همه چیز به صورت یک درخت تنظیم می‌شود، بنابراین حتی اگر چند دیسک هم داشته باشید، دیسک‌های غیراصلی به صورت شاخه‌ای از دیسک اصلی روی سیستم نصب خواهد شد. از این رو دایرکتوری‌های media/ یا mnt/ مخصوص اتصال دیسک‌های فرعی به دیسک اصلی است.

شمای استاندارد کامپیوترهای لینوکسی برای پارتیشن‌بندی به صورت زیر است:

 

 

 

معمولا 20گیگابایت برای دایرکتوری ریشه کافی است، حتی اگر نرم‌افزارهای زیادی روی سیستم نصب کنید. از آنجا که سیستم فایل‌های ext3

دایرکتوری home/ هم برای این منظور به کار می‌رود که داده‌های شخصی از جمله تصاویر، فیلم‌ها، موسیقی و... در آن قرار داده شود. این دایرکتوری مشابه دایرکتوری Users در ویندوز است. بهتر است این دایرکتوری را در پارتیشنی غیر از پارتیشن اصلی سیستم‌عامل خود قرار دهید تا در صورتی که مجبور به نصب دوباره سیستم‌عامل شدید، داده‌های شخصی از بین نروند. بنابراین گرفتن پشتیبان پیش از نصب برای این فولدر نیاز نیست.

در استفاده‌های بیشتر تجاری، از جمله وب سرورها، می‌توان باقی دایرکتوری‌های شلوغ و پرحجم را هم به پارتیشن‌های مختلف متصل کرد. به عنوان مثال، دایرکتوری usr/ برای برنامه‌ها، دایرکتوری var/www/ برای محتوای سرور وب، دایرکتوری tmp/ برای داده‌‌های موقت و دایرکتوری var/log/ برای سیاهه اعمال انجام شده در سیستم را می‌توان به پارتیشن‌ها و حتی دیسک‌های مختلف نسبت داد.

پارتیشنی بین 12 تا 20گیگابایت برای سیستم‌عامل که به عنوان «/» (ریشه) خوانده می‌شود.پارتیشن کوچک‌تری برای حافظه مجازی که معمولا 2 برابر حجم حافظه RAM بوده و SWAP نام دارد.پارتیشن بزرگی برای مصارف شخصی که home/ نام دارد. و ext4 ـ که امروز سیستم فایل‌های معمول توزیع‌های لینوکسی هستند ـ از مکانیزم خودکار تمیزکردن استفاده می‌کنند، نیازی به defrag پارتیشن نیست. هر چند برای کارکرد صحیح، بهتر است همواره 25 تا 35 درصد از پارتیشن خالی باشد.
/ 1 نظر / 35 بازدید
امیر

2رود لینک شدید کامیاب باشید shaalchy.persianblog.ir