نکات مثبت و منفی استفاده از نسخه‌های جدید مرورگرها

جنگ‌های اخیر مرورگری بین غول‌های اینترنت مثل مایکروسافت، گوگل و موزیلا، کاربران را منتظر نگه‌داشته است. در حالی که این شرکت‌های بزرگ در به‌روزرسانی مرورگرهایشان برای سازگاری با جدیدترین فناوری‌ها رقابت می‌کنند، به‌نظر می‌رسد کاربران نهایی خود را با مشکلات سازگاری مرورگرها تنها گذاشته‌اند.

اگر فایرفاکس 4 بتا به‌اندازه کافی امیدوارکننده بود، نسخه کامل آن مسائل خاص خودش را دارد. به همین‌ترتیب با وجود این واقعیت که اینترنت اکسپلورر 9 تاکنون بیش از 10 میلیون بار دانلود شده‌ است، ولی هنوز هم باید پیشرفت کند تا بتواند نیازهای کاربران را که توسط افزونه‌های کروم و فایرفاکس تغییر کرده‌اند، پاسخ دهد؛ در این مقاله نگاهی به جوانب مثبت و منفی استفاده از این مرورگرها خواهیم انداخت.

فایرفاکس 4

احتمالا بارها شده است که مشکلی در بازکردن یک صفحه وب در اینترنت اکسپلورر داشته‌اید که فایرفاکس توانسته است آن را براحتی باز کند؛ تا جایی که از تفاوت سرعت بارگذاری صفحه در این دو مرورگر حیرت‌زده شده‌اید. قبل از این‌که به معایب استفاده از فایرفاکس4 بپردازیم، بیایید به قابلیت‌های مثبت آن نگاهی بیندازیم.

نکات مثبت:

فایرفاکس بدون شک افزونه‌های فوق‌العاده‌ای دارد. می‌توانید هرچیزی از افزونه موثر دانلود کردن ویدئو مثل DW Helper گرفته تا مدیرهای جلسه و حتی افزونه‌هایی برای کمک به متخصصان IT (مثل فایرباگ) را براحتی دریافت کنید. فایرفاکس بسرعت درحال تطبیق دادن خود با آخرین نیازهای تکنولوژیک مثل HTML5 است. همچنین فایرفاکس جدید همزمان کردن رمزهای عبور، Bookmarkها، تنظیمات و... را بسیار ساده‌تر کرده است.

نکات منفی:

با وجود تغییر رفتارهای کاربران توسط افزونه‌های راحت فایرفاکس، به‌نظر می‌رسد این مرورگر محبوبیت خود را کم‌کم از دست می‌دهد. سر و کله زدن با مسائل متعدد سازگاری حتی در نسخه نهایی فایرفاکس 4 برای کاربران خسته‌کننده است. اولین چیزی که به‌نظر می‌رسد، مساله HTML5 است که در بازکردن برخی صفحات مثل Windows Live Mail خودش را نشان می‌دهد. همچنین مشکلاتی نظیر مشکلات سازگاری افزونه‌ها، مصرف بیش از حد حافظه و مساله بارگذاری صفحه که کاربران آنها را تجربه می‌کنند. به‌نظر می‌رسد برخی صفحه‌ها، تصاویر و ویدئوها را در فایرفاکس نمایش نمی‌دهند، درحالی که همان وب‌سایت یا صفحه وب در مرورگر دیگری براحتی نشان داده می‌شود.

اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر از ابتدای به وجود آمدن اینترنت، غول مرورگرها بوده است. زمانی بوده که کاربران ویندوز حتی نمی‌توانستند فکر داشتن یک مرورگر دیگر را در سر داشته باشند. اگر به آن زمان بازگردیم شاید بهترین گزینه ثانویه Netscape بود؛ البته تا قبل از این که تسلیم بازار غیرقابل رقابت اینترنت اکسپلورر شود. سپس از خاکستر Netscape مرده، ققنوس فایرفاکس بیرون آمد تا اینترنت اکسپلورر را ببلعد!

نکات مثبت:

مسلما IE9 سریع‌تر از هر مرورگر دیگری باز می‌شود. زمان اجرای آن بسیار بهتر از نسخه‌های قبلی است و در واقع در مکان اول قرار دارد. قابلیت‌های گرافیکی جدید و کارایی بهبود یافته در IE9 را نمی‌توان نادیده گرفت. این مرورگر می‌تواند از متن‌ها، ویدئوها و گرافیک‌هایی که به‌ صورت سخت‌افزاری شتاب داده شده‌اند پشتیبانی کند. زیرسیستم‌های بهبود یافته‌تری نظیر موتور جاوا اسکریپت دارد. برای رویارویی با نیازهای در حال تغییر مرورگرهای مدرن، IE9 فضای پیش‌فرض تب (tab) خود را تغییر داد و توسط مصرف بسیار کمتر حافظه نسبت به نسخه‌های پیشین خود تجربه مرورگری بهتری را ارائه کرد. همچنینIE9‌ بسیار سریع‌تر از اینترنت اکسپلورر 7 و 8 نصب می‌شود که زمان بسیار زیادی حتی در اتصال‌های با پهنای باند زیاد صرف می‌کردند. تا حدودی مسائل سازگاری مرورگری را می‌توان توسط حالت سازگاری، که بدون شک یک قابلیت پراستفاده موجود درIE9 است، حل کرد.

نکات منفی:

به‌خاطر دارید که گفته شدIE9‌ در یک چشم به هم زدن باز می‌شود؟ متاسفانه این مساله زمانی اتفاق می‌افتد که ابتدا کارهایش به پایان برسد! هنوز IE9‌ نیاز دارد قبل از این که بتواند با کیفیت افزونه رقبای خود رقابت کند، کارهای زیادی انجام دهد. با این که این نسخه از نسخه‌های قبلی سبک‌تر است، ولی مسلما زمان بیشتری نسبت به دیگر مرورگرها برای بارگذاری اغلب صفحه‌های وب صرف می‌کند. با وجود پیشرفت‌های اخیر این نسخه، اینترنت اکسپلورر باید با رفتارهای تغییر یافته کاربران نهایی رقابت کند تا بتواند در بازار مرورگرها پیشتاز باشد.

کروم 11

برخی از کاربران با مشکل باز شدن برخی وب‌سایت‌های خاص در کروم مواجه می‌شوند. این مشکل زمانی ظاهر می‌شود که به دلایلی، صفحه خالی باقی می‌ماند درحالی که کروم نشان می‌دهد درحال تلاش برای ارتباط با آن وب‌سایت است. با این حال به‌نظر می‌رسد با ورود کروم 11 این مشکل برطرف شده باشد.

نکات مثبت:

مسلما کروم در بسیاری زمینه‌ها می‌تواند با رقبای خود رقابت کند. چه از نظر مصرف پایین حافظه و مسائلی نظیر بارگذاری سریع صفحه، افزونه‌های مفید و چه از نظر ظاهری زیبا. بسیاری از کاربران به‌خاطر تجربه روان مرورگری که کروم ارائه می‌کند، ترجیح می‌دهند در اوبونتو از آن استفاده کنند. کروم مانند فایرفاکس و اوپرا توانسته است به کاربران وسیعی در انواع سیستم‌های عامل‌ نظیر ویندوز، لینوکس و Mac دست پیدا کند. این توانایی‌ای است که اینترنت اکسپلورر از آن محروم است. کروم 11 نسبت به نسخه‌های پیشین بسیار سودمندتر است و تجربه مرورگری بسیار بهتری را ارائه کرده است.

نکات منفی:

با وجود نکات ذکر شده در بالا، کروم 11 خالی از مشکل نیست. مساله بارگذاری صفحه به‌نظر می‌رسد در این نسخه نیز ادامه دارد. گویی کروم در ویندوز اغلب نیاز دارد صفحه را از نو بارگذاری کند. جالب است بدانید این مشکل در اوبونتو کمتر دیده می‌شود.

اوپرا 11

نکات مثبت:

اوپرا یک مرورگر کاملا سبک و مفید بویژه برای افرادی است که از سخت‌افزار قدیمی استفاده می‌کنند. برای مثال اگر کسی از ویندوز 95 استفاده می‌کند، می‌تواند براحتی اوپرا را روی آن نصب کند، درحالی که هیچ مرورگر دیگری قادر به اجرا روی چنین سخت‌افزاری نیست. همچنین اوپرا با افزونه‌های مفیدش شروع به رقابت با فایرفاکس و کروم کرده است. این مرورگر در ارائه پشتیبانی برای قابلیت‌ها و فناوری‌های جدیدی مثل HTML5 و همزمانی Bookmark هیچ‌گاه از رقبای خود عقب نیفتاد.

نکات منفی:

مرورگر اوپرا گه‌گاه صفحه‌های وب را باز نمی‌کند و از صفحه خالی که کروم هم با آن درگیر است، رنج می‌برد. برای مثال ناتوانی اوپرا در بارگذاری آرنا (Arena)، نرم‌افزار کاربردی فیس‌بوک را می‌توان نام برد. این مرورگر اغلب قادر نیست صفحه‌هایی را نشان دهد یا افزونه‌ای اضافه کند که این مسائل کاهش قابل توجهی در کارایی آن خواهد داشت. به‌طور خلاصه با وجود این که اوپرا امیدوارکننده ظاهر شد، ولی برای تبدیل شدن به اسطوره در بازار مرورگرها راه بسیاری پیش‌رو دارد.

کدام مرورگر برای استفاده بهتر است؟

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که باثبات‌ترین مرورگر از بین این 4 مرورگر، اینترنت اکسپلورر 9 است. با وجود این شما قادر نخواهید بود کمبود قابلیت‌های آن را بویژه کمبود آن در افزونه‌های مفید، جبران کنید. گزینه بعدی می‌تواند کروم باشد؛ البته با در نظر گرفتن مسائل کاربردی که نیاز به برطرف شدن دارد. بنابراین اگر با یک تاخیر کوچک در بارگذاری صفحه مشکلی ندارید و می‌توانید بدون افزونه‌ها کارهای خود را انجام دهید، می‌توانید از IE

9 استفاده کنید! نصب هر 4 مرورگر کار چندان مفیدی نیست ولی نگه داشتن IE9 و کروم برای دوری از کمبود کارایی فایرفاکس و اوپرا گزینه مناسبی است.

محمدحسین کردونی

منبع: addictivetips.com

/ 0 نظر / 26 بازدید