خطراتی‌که طراحان آزاد وب را تهدید می‌کند

برای بیشتر افراد، طراح وب آزاد بودن (Freelancer) یک رویاست. در خانه کار می‌کنند، زمان‌شان را خودشان تنظیم می‌کنند و رئیس خودشان هستند. ولی روی دیگر سکه را نمی‌بینند. طراحان وب نمی‌توانند درک کنند که ساعت کاری یک برنامه‌نویس آزاد بسیار بیشتر از یک طراح استخدامی است و برای وی هیچ فرقی بین آخر هفته و وسط هفته وجود ندارد و از مرخصی هم خبری نیست.

این شیوه زندگی کاری، سلامت و عادات کاری را کاملا تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این مقاله خطرات معمولی که یک طراح آزاد را تهدید می‌کند بررسی خواهیم کرد.

اعتیاد به کافئین

اگر بعد از بیدار شدن بلافاصله دنبال قهوه‌جوش خود می‌گردید شما یک معتاد به کافئین هستید! اول بساط قهوه را آماده می‌کنید و بعد مسواک می‌زنید که البته این کارها را بعد از نوشیدن دومین لیوان قهوه انجام می‌دهید! خدا نکند به‌دلایلی کافئین به شما نرسد، آن‌موقع است که دنیا برای شما جهنم خواهد شد!

راه‌حل این است که خودتان را گول بزنید و اگر معمولا دو لیوان قهوه قبل از شروع کار می‌نوشید، همان دو لیوان را بخورید ولی لیوان خود را کوچک‌تر کنید. در این حالت مغز شما فکر می‌کند همان دو لیوان معمول را خورده‌اید و کاری با مقدار آن ندارد! یا قهوه کمتری برای طول روز آماده کنید. اگر ببینید قهوه زیاد دارید، زیاد می‌خورید!

دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن

شب‌زنده‌داری از عادات طراحان آزاد است. ممکن است خیلی هم این کار لازم نباشد ولی کارایی آنها در شب بیشتر است. این عادت کاری زمانی شکل می‌گیرد که به زمان تحویل پروژه نزدیک می‌شوند و سعی می‌کنند کار را تمام کنند.

کار کردن تا دیروقت برای رساندن پروژه، اگر یک‌بار باشد اشکالی ندارد ولی اگر روتین شود، حتما مشکلی وجود دارد.

راه‌حل این‌ است که تاریخ تحویل پروژه را از روزهای قبل جلوی خود بگذارید تا همیشه جلوی چشمتان باشد. در این‌ حالت همیشه می‌دانید که چقدر وقت دارید و از قبل برای کارهایتان برنامه‌ریزی می‌کنید.

سندرم کانال کارپل

این سندرم یک تهدید واقعی برای برنامه‌نویسان است و به‌خاطر کار کردن زیاد ایجاد می‌شود و می‌تواند روی انگشتان، مچ و خود دست، تاثیر بگذارد. ساعت‌ها جلوی کامپیوتر می‌نشینیم و تایپ می‌کنیم، backspace و delete را بارها می‌زنیم، بی‌شمار کلیک می‌کنیم و انگشت‌هایمان در یک حالت برای مدت‌ها روی ماوس ثابت می‌ماند.

باید هشدار بدهیم که این سندرم برای درمان، به عمل جراحی احتیاج دارد و حداقل 6هفته دوران نقاهت آن است. اگر این اتفاق بیفتد به این فکر کنید که چه‌‌کسی خرجی شما را در جیب‌تان خواهد گذاشت؟!

برای جلوگیری از این اتفاق هر یکی‌دو ساعت دست خود را نرمش دهید. دست خود را بکشید، انگشتان خود را خم کنید و مچ خود را بچرخانید. یک توپ ماساژور روی میز خود قرار دهید و هنگام فکر کردن از آن استفاده کنید.

سوزش چشم

وقتی تمام روز به مانیتور نگاه کنید چه احساسی پیدا می‌کنید؟ این احساس با کمبود خواب ترکیب می‌شود و چشم‌ها شروع به سوختن می‌کند.

اگر چشم‌هایتان را نیاز دارید، چند دقیقه‌ای آنها را ببندید و استراحت دهید. اگر عینکی هستید، عینک خود را دربیاورید. صورت خود را با آب سرد بشویید یا یک حوله را خیس کنید و روی چشمتان بگذارید.

گردن‌درد و کمردرد

برنامه‌نویسان بیشتر ساعات روز پشت کامپیوتر می‌نشینند. نشستن روی صندلی و خلق شاهکار روی مانیتور، بی‌شک یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست! بعد از چند ساعت، گردن و کمر شروع به درد گرفتن می‌کنند. روی صندلی حرکت می‌کنیم تا راحت‌تر باشیم ولی آنقدر کار داریم که نمی‌توانیم به آن توجه کنیم. فقط زمانی متوجه می‌شویم که نمی‌توانیم براحتی از روی صندلی بلند شویم.

هر چندوقت یکبار گردن و کمر خود را بکشید، بلند شوید و قبل از این‌که دوباره سر کار برگردید کمی راه بروید. اگر کمردردتان شدیدتر شد، یک بالشتک نرم پشت خود بگذارید.

خمیدگی

بعد از این‌که مدتی کج پشت سیستم بنشینید، اندامتان کلا کج می‌شود!

برای این‌که مثل پیرمردها به‌ نظر نیایید، یک صندلی ارگونومیک بگیرید. ممکن است کمی گران باشد ولی سال‌ها، سلامتی شما را تضمین می‌کند. اگر توانایی مالی دارید، میز ارگونومیک هم گزینه خوبی برای خرید است!

استرس

دیوانه‌وار کار کردن، مشتری‌های مصر، ضرب‌العجل‌های دیوانه‌کننده و تا دیروقت کار کردن، همه استرس‌زا هستند. ممکن است بهترین کار خود را زیر فشار انجام دهید، ولی اگر ادامه پیدا کند، تحلیل می‌روید. بعضی از استرس‌ها خوب هستند و باعث می‌شوند کارهایمان را به‌طور جدی انجام دهیم ولی اگر با شب‌نخوابیدن و سردردهای همیشگی همراه باشد، این وسط یک چیزی ایراد دارد و هر کس خوب می‌داند این مشکل از کجاست.

ببینید کدام قسمت کارتان بیشترین استرس را به شما وارد می‌کند. هرچیزی که هست، عامل آن‌را شناسایی و راه‌های برطرف کردن آنها را پیدا کنید.

محمدحسین کردونی

منبع:

lstwebdesigner.com
/ 0 نظر / 14 بازدید