ترس را تا بن استخوان تجربه کنید!

تا به امروز بازی‌های ترسناک زیادی مشاهده‌ کرده‌ایم. در این بازی‌ها معمولا هدف، نابودی موجودات ترسناک یا رهایی از شرایط سخت است. در بسیاری از بازی‌های این سبک مانند Resident Eveil یا Left 4 Dead، زامبی‌ها یا موجودات آدم‌خوار در آغاز بازی ترسناک حضور دارند اما برخوردهای پی‌در‌پی با این موجودات، باعث کم شدن ترس بازیکن می‌شود.

 

مدتی پیش بازی Alen Wake سبک متفاوتی از یک بازی ترسناک ارائه کرد که ترس روانی نامیده می‌شد.

این نوع ترس بیشتر از ناآگاهی ناشی می‌شود. بازی جدید Amnesia The Dark Descent که به‌تازگی منتشر شده، از این دو ویژگی به‌طور هم‌زمان بهره گرفته است.

Amnesia The Dark Descent محصول یک شرکت سوئدی به‌نام Frictional Games است که تا به امروز تنها دو عنوان بازی، آن‌هم تنها در ژانر وحشت ساخته است.

این شرکت که یک شرکت کوچک چندنفره محسوب می‌شود در همایش‌ها شرکت نکرده است و از همین‌رو بازی Amnesia The Dark Descent چندان نام‌‌آشنا نیست اما پس از عرضه این بازی، امتیازات شگفت‌آور آن همگان را متحیر کرد.

این بازی داستانی عجیب‌ را در محیطی بسیار ترسناک حکایت می‌کند.

قهرمان بازی، مرد جوانی به‌نام دانیل است که در آغاز بازی در قلعه‌ای از خواب برمی‌خیزد. او حافظه خود را از دست داده و نمی‌داند چگونه به این قلعه آمده است. او دو چیز را به‌خاطر دارد، این‌که نامش دانیل است و نیز تصویری مبهم از موجودی وحشتناک که او را تعقیب می‌کرده است. قلعه، تاریک، پرپیچ‌وخم، با دخمه‌ها و اتاق‌های فراوان و پر از راز و رمز است. حال قهرمان بازی باید راز قلعه را کشف کند و علت حضور خود در قلعه و راه فرار از آن‌را بیابد.

در این بازی خبری از انبوه لولوها نیست! قهرمان بازی نیز یک کماندو نیست که با سلاح خود بتواند بر دشمنان غلبه کند. گیم‌پلی اصلی، کشف رازهای محیط است که با جست‌وجو قابل انجام است.

قهرمان در قلعه جست‌وجو می‌کند و با یافتن آیتم‌ها، راه را باز و خود را درمان می‌کند و یا بخشی از حافظه خود را باز می‌یابد. در مقابل موجودات ترسناک که شبح‌هایی مبهم هستند، فرار، تنها راهی است که پیش روی او قرار دارد.

اگر چشم شبح در چشمان قهرمان بیفتد، او را به دیار باقی ‌می‌فرستد. از همین‌رو از اولین مراحل بازی باید سعی کنید از برخورد با دشمن بپرهیزید.

محیط بازی بسیار ترسناک است، ‌طوری‌که شاید خیلی از بازی‌های ترسناک دیگر در کنار این بازی، ترسناک نباشند. ترس در این بازی از روی ناآگاهی است. به‌عنوان مثال صدایی در قلعه می‌پیچد و درخواست کمک می‌کند. وقتی پس از کندوکاو در اتاق‌های تاریک، منبع صدا را بیابید، شبحی به‌سمت شما حمله‌ور می‌شود. در این صحنه یک کمد دیواری تنها جایی است که می‌توانید به آن پناه ببرید و شبح بیرون کمد به‌دنبال شما می‌گردد. در این لحظات می‌توانید مخفیانه از شیار در کمد، بیرون را ببینید اما کافی است که شبح روی خود را برگرداند و شما را ببیند تا با خود بگویید ‌کاش کمی بیشتر صبر می‌کردم. بعید هم نیست که هوش مصنوعی بازی بفهمد شما در کمد هستید تا ضربات سهمگین شبح به در کمد که محکم به آن چسبیده‌اید، مو را به تنتان سیخ کند.

گرافیک و نورپردازی این بازی تنها نکته غیرقابل قبول آن است و در مقایسه با بازی‌های امروزی مثال‌زدنی نیست و چه بسا کمی ‌نیز تاریخ مصرف گذشته باشد اما صداگذاری بی‌نظیر این بازی، دقیقا همان چیزی است که یک بازی ترسناک نیاز دارد.

صدای تپش قلب و نفس‌زدن قهرمان بازی، سکوت مطلق و ناله‌های ناگهانی، به محیط ترسناک بازی کمک شایانی کرده است.

با این توضیحات باز هم این بازی در نوع خود بسیار عالی به‌نظر می‌رسد و امتیاز 8/8 منتقدان این موضوع را تایید می‌کند.

این بازی تنها در رایانه قابل اجراست و برای رده سنی بالای 18 سال مناسب است.

ما توصیه کنیم اگر از علاقه‌مندان جدی ژانر ترس نیستید این بازی را تجربه نکنید چرا که تجربه ترس در این بازی چندان راحت نیست.

وحید صفایی

/ 1 نظر / 22 بازدید
اکبر

با سلام خدمت دوست عزیز از آنجایی که نظرات دوستان در باره نوشتن جوک مختلف است تصمیم گرفتم رای گیری کنم چون از دست بعضیا گوه گیجه گرفتم هر کس یه چیز میگه یکی میگه جوک بی ادبی ننویس یکی میگه بنویس یکی میگه جوک های لری و ترکی و ... نذار یکی میگه بذار برای همین رای گیری میکنیم تا تکلیفمون مشخص بشه خیلی خوشحال میشم اگه شما هم نظرتون رو بگین منتظر حضور گرمتون هستم جدیدترین جوک ها و اس ام اس ها اکبر newjokee [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] جدیدترین جوک ها و اس ام اس ها اکبر newjokee